Potřebné vybavení - informace pro rodiče nováčků

Doporučení

 • Posuvný zádový systém umožní používat batoh i když dítě vyroste, nebo si ho mohou půjčit rodiče
 • Bederní pás-rozloží váhu batohu na bedra, ramena a páteř je tak až o 2/3 méně zatěžována
 • Dolní komora batohu pro spacák-pomůže udržet si v batohu pořádek a usnadní balení batohu
 • Praktické kapsy na drobnosti-peněženku, kartáček na zuby apod.
 • Velikost batohu 40-60l (velikost batohu uzpůsobte velikosti spacáku nebo naopak – tak aby se spacák večel do spodní komory batohu)
 • Cena 1300 – 2000 Kč
 • V článku co (ne)kupovat najdete tipy na osvědčené a naopak nevhodné značky a typy batohů

Spacáky

Nejvhodnější je mumiový spacák plněný dutými vlákny. Nakupovat raději v outdoorové prodejně (=sport)-tam vám i poradí- či po internetu (tam raději jen ozkoušené značky).Ve spacácích z obchoďáků „šusťák-nic-šusťák“ je dětem zima (mě by byla taky). Tři teploty uvedené na spacáku – řídit se podle té prostřední, to je comfort – při té by mělo být dětem teplo když budou mít lehké pyžamo, ale podle mě to zkouší na extra otužilých lidech, tak to berte trochu s nadsázkou. Rozhodně uvažujte o teplotách mírně pod 0°C Dát pozor na velikost (délku) – příliš dlouhý spacák = velký prostor, který musí tělo vyhřívat. Bývá uvedená optimální výška postavy (holky např. nebudou vyšší než 180 cm, až vyrostou). Cena 1000 – 2000 Kč (kolem dvou tisíc již velmi kvalitní spacáky).

Karimatka

Ta z obchoďáku za 70 Kč se většinou brzy proleží, lepší zainvestovat 150 Kč do spolehlivé a třeba dvouvrstvé karimatky ze sportu. Volte raději karomatku z pevnějšího materiálu, některé se velmi snadno poškrábou a potrhají. Samonafukovací karimatka je zbytečná, pro děti zbytečně těžká.

Ešus

Stačí hliníková třídílná souprava (velký ešus, malý ešus, víčko)(200-300 Kč). Vhodné je pro něj zajít do army-shopu, kde se objevuje za 100-150 Kč (že je odřený či promáčklý nevadí, po několika výpravách a táborech tak budou vypadat skoro všechny). Obyčejný nerezák je o stovku dražší a o dost těžší, taky se v něm jídlo připaluje. Speciální nerezový ešus s prolisovaným dnem a odlehčený stojí cca 700 Kč. K ešusu je vhodná obyčejná lžička (ne ze soupravy, protože děti je občas ztrácí).

Hrneček

Nerezový nebo smaltový, nejlíp aby se vešel do ešusu. Plastový raději ne, drží se na něm mastnota a špína, a umývání nádobí není z hlediska dětí činností, které by věnovali příliš pozornosti a energie. V plastovém si taky na kamnech neohřejete čaj 🙂 .

Baterka

Je vhodné si rozmyslet, zda chceme baterku do ruky či k připevnění na hlavu, tzv. čelovku. Obyčejné baterky do ruky za pár desetikorun jsou vhodné pro děti, které si ještě neumí dávat na věci pozor (baterka je totiž věc, která se relativně často ztrácí), ty dražší kolem 100-200 Kč jsou již kvalitnější – nemusí být kdo ví jak velké, hlavně aby svítily. Při nákupu vyzkoušejte intenzitu světla a ptejte se na výdrž – některé vydrží svítit třeba jen hodinu, což děti stihnou vysvítit během jedné večerní hry. Dlouho vydrží ty baterky, kde obyčejnou žárovku vyměnily LED-diody. Čelovku využije hlavně ten, kdo potřebuje při svícení prázdné ruce. Za 200 Kč se dají běžně koupit v obchoďáku, avšak vydrží maximálně rok – dva. Za cca 400 Kč se dá koupit již nejlevnější kousek značky PETZL, která vyrábí kvalitní čelovky pro horolezce Já ji mám již asi 10 let a je stále funkční.

Ráda pomůžu se sháněním, poradím, vlastním různé slevenky do sportovních obchodů, jsem schopna vybrat a koupit osvědčené a kvalitní kousky, pokud mi dáte cenový limit.

Co (ne)kupovat

Batohy

Poměrně velká investice, nejdůležitější část výstroje (do studeného spacáku si můžete vzít teplé oblečení, ale když vám cestou z nádraží na klubovnu odpadne jeden ramenní popruh, těžko ten kilometr ponesete 10 kg batoh v ruce).

Nevhodné batohy:

cokoliv od vietnamců

LOAP Kayuk nemá boční kompresní (stahovací) popruhy – batoh se nedá po sbalení „zeštíhlit“ (cca 1600 Kč)

LOAP Miwok – boční zip po celé délce batohu je umístěn tak, že ho kompresní popruhy batohu roztahují – velmi brzy se rozjede (cca 1600Kč)

batohy zn. crossroad ze sportissima – dejte pozor, aby batoh měl vše co má mít (posuvná záda, komoru na spacák, boční kompresní popruhy,…) – některé tyto batohy jsou dobré, jiné až tak moc ne.

Osvědčené batohy:

Pinguin activent 48 nemá posuvný zádový systém – jen pro děti, které už moc neporostou! (cca 2300Kč)

Pinguin activent 55 má posuvný zádový systém (cca 2300 Kč)

Killimanjaro Annapurna 40 – nízkonákladový batoh z Herviss sportu pro malé děti, má vše co by měl mít, ale nemá příliš kvalitní meteriály (tkaniny, zipy, přezky) a ne moc kvalitní šití, ale zatím všem v oddíle drží (cca 1900 Kč, v akcích občas i levněji)

Doldy zebra 38 batoh s přizpůsobení dětem a ženám (cca 2200 Kč)

Gemma expedition 50 velmi kvalitní materiál i provedení, jednoduchý a spolehlivý (cca 3000 Kč)

Nože

zavíráky s pojistkou nebo pevné s čepelí cca 6-10 cm dlouhou, bez dalších „vychytávek“

 • Slouží zejména k přípravě jídla (krájení chleba, škrábání brambor a zeleniny, krájení všeho možného, mazání chleba) a k práci se dřevem (vyřezávání)
 • Na výpravách si většinou nepilujeme nehty, neotevíráme víno ani nic nešroubujeme – šroubováky, nůžky, vývrtky, pilníky atd. jsou zbytečné (a často nefunkční), navíc nože s nimi mají většinou krátkou čepel a co je horší nemají pojistku

Osvědčené značky: Mikov Brigand (cca 200 Kč), nebo lépe z velmi kvalitní oceli Mikov lovecký nůž (cca 500Kč), Mikov zavírací nože pouze s 1 čepelí, Opinel (jakýkoliv), obyčejné neznačkové nože např. z loveckých potřeb

Co a jak zabalit na skautské akce

Věci na schůzku:

benjamínci: pití, psací potřeby a pastelky, desky (dostanou od rádkyň)

ostatní: pití, psací potřeby (a pastelky), nováček/lucerna/mauglí/cesta (dostanou od rádkyň), šátek, uzlovačka (kdo má), zápisník (sešit s tvrdými deskami A5).

Věci na jednodenní výpravu:

Vhodný batoh, boty přiměřené počasí a dostatečné šířky!! – příliš úzké boty jsou pro dlohodobou chůzi nepohodlné a způsobují otlaky a puchýře, pláštěnka, jídlo, pití + věci na schůzku.

Věci na dvou denní výpravu:

Vhodný batoh, spacák, karimatka, pláštěnka, přezuvky (pokud se spí v budově), věci na spaní, náhradní triko (1 ks) a kalhoty (1 ks), spodní prádlo,ponožky, kapesník, kus toal. papíru, kartáček+pasta, (malý ručník), hřeben, (mýdlo), baterka, lžíce, kapesní nůž, ešus, hrníček, pití (max 0,75 l ), peníze dle konkrétní výpravy + věci na schůzku. Vhodné je také přibalit jeden časopis či tenkou knížku na čtení o poledním klidu (kdo rád čte). Na sebe pohodlné oblečení a boty přiměřené počasí a dostatečné šířky!! – příliš úzké boty jsou pro dlohodobou chůzi nepohodlné a způsobují otlaky a puchýře.

Nedávat:

drahé věci (mp3, mp4,mobily,..) a věci které děti nebudou chtít nikomu půjčit.

Přezuvky – měly by dobře držet na noze (občas hrajeme hry uvnitř budovy a nazouváky dětem kloužou, je to nebezpečné), vhodné jsou např. sandály, cvičky, popř. „kroksy“ pokud mají pásek za patu.

Věci na spaní – vhodné je tričko s dlouhým rukávem a tenčí tepláky nebo pyžamo, holky ocení i měkké teplé ponožky. Dobré je zabalit je spolu se spacákem do spodní komory batohu – děti je tak mají snadno po ruce.

Kus toaletního papíru – stačí odmotat kousek z roličky a zabalit do igelitového pytlíku. V batohu by měl být na snadno dosažitelném místě. Slouží pro nouzové případy (např pokud dítě chce jít na wc ve vlaku a není tam papír). V místě ubytování máme vždy toaletní papír k dispozici. Může být nahrazeno balením papírových kapesníků.

Kartáček a pasta – kartáček s krytem nebo v pouzdře a pasta (co nejmenší tuba, vhodné je koupit jednu malou tubu a tu nechat jako cestovní na několik výprav po sobě. Nelze nahradit balíčkem žvýkaček!!!

Ručník – děti ho většinou nepoužijí, nejvýše při ranní a večerní hygieně. Stačí velikost 30×30 cm, nebo ten sportovní, který zabere málo místa.

Hřeben – Kluci s délkou vlasů pod 2cm ho mít nemusí :-). Holky, které používají kartáč, by ho měly mít co nejlehčí a nejmenší.

Mýdlo – není nutné, pokud se Vám zdá nepostradatelné, zvolte co nejmenší, např. mýdlo z hotelu.

Lžíce – nejlépe obyčejná, ne ze soupravy (občas se ztrácí), nejlépe podepsat nebo s výrazným poznávacím znamením. Celý příbor je zbytečný, v ešusu se s ním stejně nedá moc dobře jíst a paštiku si děti namažou kapesním nožem (od toho ho také mají).

Ešus – označit vyškrábáním přezdívky jehlou/špendíkem/kružítkem všechny díly, děti si ho snadno spletou. Pro úsporu hmotnosti stačí velký ešus a víčko (bez vnitřního dílu).

Pití 0,75 l – slouží jako pití na cestu tam a po doplnění na polodenní výlet či cestu zpět. Větší množství zbytečně zatěžuje záda. Na místě je společná voda s citronem, sirup či čaj.

Jídlo – (obvykle na pouze na páteční večeři. Některým dětem často jídlo přebývá – dávejte přiměřené množství. Dejte jídlo na které jsou děti zvyklé, i ovoce či zeleninu která se nerozmačká. Můžete doplnit pro jistotu nějakou trvanlivou potravinou, kterou dítě bez nehody doveze zpět, pokud ji nesní. Zbytečně nebalit do vícero obalů. Nedávat sladkosti, děti se jich nenají.

Oblečení – pohodlné, raději více tenkých vrstev než jednu silnou, může být i termoprádlo), počítejte s ušpiněním v zápalu hry. Nedávejte zvlášť jedno “hezké oblečení do vlaku”.

Doporučení, jak dobře zabalit batoh:

 1. Nechte dítě, ať si nachystá věci, které by si na výpravu vzalo.
 2. Zkontrolujte společně jím nachystanou hromádku dle přiloženého seznamu.
 3. Nechte dítě, ať si věci zabalí do batohu. Pomozte s tím, co jde těžko (např. nacpat spacák do spodní komory batohu, nebo připnout karimatku). Poraďte které věci má dát do menších kapes (např. výše zmíněný toaletní papír ztrácí funkci, je-li uprostřed batohu).
 4. Jídlo balte také s pomocí dítěte.
  1. Pokud batoh zabalíte dítěti sami, připravíte mu perné chvíle strávené hledáním důležitých věcí a pokud najdeme po výpravě nějaké oblečení, ke kterému se nikdo nehlásí, bude nejspíš Vaše. Dítě totiž často ani neví, co všechno si z domu veze a nepozná si to. Krom toho umět si během chvíle zabalit nejnutnější věci je docela upotřebitelná dovednost.
  2. Karimatka se dává podél batohu nejlépe na výšku, na šířku je příliš široká a děti mají problém projít některými dveřmi ve vlaku.
  3. Zkontrolujte, jestli je batoh zatížený rovnoměrně. Pokud tlačí víc na jedno z ramen, je to hodně nepohodlné.
  4. Ramenní popruhy by měly být stejně dlouhé, batoh musí dítěti na zádech sedět tak, aby bederní pás byl cca v oblasti pánve (koriguje se také posuvným zádovým systémem), jinak ztrácí účel (a měl by být zapnutý a utažený).
  5. Na batohu by nemělo nic viset – při chůzi se to rozkývá a znesnadňuje to pohyb.
  6. Přezůvky balte navrch. Je to to první, co dítě po příchodu na místo potřebuje.
  7. Po zapnutí víka utáhněte přiměřeně všechny kompresní popruhy – zeštíhlí batoh a tím se zvýší jeho stabilita.
  8. Dítě by mělo všechny součásti batohu dobře ovládat (zejm. zapínat, utahovat, povolovat a otevírat přezky).

 

Co se děje u nás v oddíle?

 

[wp_show_posts id=”2401″]
Shopping Basket